Po wakacyjnych wojażach powoli wracamy do domu i… często zabieramy się za sprzątanie. W dzisiejszym świecie dezynfekcja i odkażanie pomieszczeń to ważne elementy tego zadania. Nie jesteśmy jednak skazani na korzystanie jedynie z chemicznych produktów z drogerii.
Uważaj z odkażaniem
Troska o czystość w domu jest oczywiście bardzo ważna, natomiast nie mniej uważnie warto przyjrzeć się temu, z pomocą czego o tę czystość dbamy. Niestety nadal wiele osób odruchowo wręcz zabiera z drogeryjnej półki detergent bez uprzedniego choćby zerknięcia na etykietę. Nie chodzi oczywiście o to, aby szczegółowo studiować skład. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że część tego typu środków może wywoływać różnego rodzaju podrażnienia, być niebezpieczna dla naszej skóry, a właściwie całego organizmu. W końcu większość tych produktów nie jest ekologiczna. Co więc zrobić?
Na szczęście nawet w ofertach najpopularniejszych drogerii pojawia się coraz więcej naturalnych płynów do mycia, odkażania powierzchni. Proponowane są nam ekologiczne składy w biodegradowalnych opakowaniach. To oczywiście zdecydowanie lepszych wybór od tradycyjnych detergentów, tyle tylko że z reguły bardzo drogi. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość – samodzielnie przygotowanie płynów do odkażania pomieszczeń z pomocą olejków eterycznych.
Olejki eteryczne a odkażanie pomieszczeń
Olejki eteryczne od dawna są znane ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych. To wyjątkowo skuteczne środki antyseptyczne, które pozwalają błyskawicznie rozprawić się z wieloma niebezpiecznymi dla naszego zdrowia mikroorganizmami. Olejki eteryczne zawierają między innymi fenole, terpeny czy aldehydy, które pomagają zwalczać niebezpieczne substancje.
Właściwie zdecydowana większość olejków eterycznych posiada właściwości antybakteryjne, natomiast istnieją produkty o wyjątkowo silnych właściwościach przeciwwirusowych, grzybobójczych czy pleśniobójczych i to właśnie je warto wykorzystywać do domowego odkażania powierzchni. Przede wszystkim warto sięgnąć po olejki cytrusowe, które radzą sobie nawet z takimi przeciwnikami jak bakterie Escherichia coli. Do odkażania powierzchni z bakterii świetnie nadają się m.in.:
● Olejek cytrynowy,
● Olejek pomarańczowy,
● Olejek z drzewa herbacianego
● Olejek cynamonowy,
● Olejek lawendowy,
● Olejek tymiankowy,
● Olejek rozmarynowy.
Ostatnie dwa olejki cechują się oczywiście bardzo silnym, zielnym zapachem. Jeśli nie jesteś fanką takich aromatów, z powodzeniem możesz połączyć olejek tymiankowy czy rozmarynowy z olejkiem cytrusowym i dzięki temu uzyskać kompozycję o lżejszym zapachu, która przy okazji ma jeszcze mocniejsze działanie, bo olejki wzajemnie „podbijają” swoją moc.
Stosować olejki do dezynfekcji możesz na kilka sposobów. Przede wszystkim z pomocą przychodzi klasyczna dyfuzja. Rozpylanie olejków w pomieszczeniu pomaga skutecznie zapobiegać gromadzeniu się na powierzchniach niebezpiecznych mikroorganizmów, a jednocześnie sprawia, że wokół ciebie wszystko pięknie pachnie. Najlepiej stosować dyfuzję na zimno, ponieważ w wyniku podgrzania część olejków traci swoje właściwości. Z pomocą przyjść może także naturalna pasta z dodatkiem olejków. Nią można wyczyścić np. płytki i armaturę. Do klamek czy powierzchni płaskich sprawdzi się mieszanka octu (ew. alkohol) z dodatkiem olejku cytrynowego oraz ciepłej wody.