HornAndMore.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

odzież
Poradnik

Jak sprawić, by odzież zachowała swoje idealne i intensywne barwy?

Obserwując codzienne stylizacje Polek, można zauważyć, że większość pań stawia na ciemną i stonowaną odzież. Kolorowe ubrania są przeważnie rzadkością. Dlaczego? Kobiety uważają, że takie barwy podkreślają mankamenty urody i bardzo przykuwają uwagę innych osób. Dodatkowo kolorowe tkaniny, dzianiny czy materiały często tracą intensywność swoich barw już po pierwszym praniu. Wyglądają przez to mało estetyczne i niezbyt elegancko. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym nasza odzież może zachować swoje piękne odcienie. W dzisiejszym artykule podpowiemy zatem, jak traktować swoje barwne ubrania, by te cieszyły nas przez długi czas! Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany!

1. Temperatura prania

W szafie każdej kobiety znajdziemy najczęściej odzież wykonaną z wielu różnych materiałów. W letniej garderobie dominują dzianiny jersey, wiskoza czy bawełna, w zimowej natomiast zdecydowanie cieplejszy welur (sprawdź na https://miekkie.com/category/dzianiny-welur-109) bądź angora. Warto pamiętać, że każda z tych tkanin wymaga od nas innego traktowania. Przed włączeniem pralki, upewnijmy się zatem, że nasza odzież posegregowana jest według zalecanej temperatury prania. Dzięki temu wszystkie elementy garderoby zachowają swoją jakość oraz intensywne kolory. 

Porada: jeśli nie wiemy, jaką temperaturę prania wybrać, postawmy na niezawodne i bezpieczne dla większości materiałów 30-40 stopni Celsjusza. 

2. Środki piorące

W przypadku kolorowych ubrań bardzo duże znaczenie mają również środki piorące, których używamy na co dzień. Obecnie niezwykle popularne stały się kapsułki czy specjalne żele. Co ciekawe, w przypadku np. ciemnych ubrań, sprawdzą się one idealnie. Gdy jednak pierzemy barwną garderobę, o wiele lepiej postawić na niezawodny klasyczny proszek do prania. Z jego pomocą zatrzymamy kolor naszej odzieży na dłużej. 

3.  Suszenie

Nie ma chyba nic lepszego, niż piękna słoneczna pogoda i schnące na zewnątrz pranie, prawda? No właśnie nie do końca. Kolorowe ubrania powinniśmy zawsze suszyć w cieniu. Intensywne promieniowanie słoneczne może bowiem sprawić, że cały barwnik ucieknie z naszej tkaniny. Ubrania staną się przez to blade i stracą swój intensywny odcień. Nie zostawiajmy zatem nigdy suszarki z praniem w pełnym słońcu!

4. Używanie specjalnych płynów

Aby uchronić swoją odzież przed utratą kolorów, możemy także stosować do prania specjalne środki ochronne. Z ich pomocą kolor pozostanie we włóknach materiału. Takie preparaty najczęściej dostępne są w formie płynu do płukania. Nie wlewajmy ich jednak bezpośrednio do bębna. Zawsze wykorzystujmy komorę na detergenty. Dzięki temu, zanim płyn dostanie się do naszego prania, zdąży rozcieńczyć się z wodą. 

5. Obracanie na lewą stronę

Robiąc pranie, bardzo często niestety się spieszymy. Przez to zapominamy, by każde ubranie obrócić na lewą stronę. Jest to niestety duży błąd. Przez to nasza kolorowa odzież może stracić swoją intensywność kolorów. Wyróbmy zatem w sobie nawyk, by wszelkie elementy garderoby obracać na drugą stronę jeszcze przed wrzuceniem ich do kosza na pranie. Takie działanie zajmie nam dosłownie kilka chwil, a później zaoszczędzimy wiele czasu podczas przygotowywania rzeczy do prania. 

6. Krótkie cykle prania

Piorąc swoją odzież, nie warto również przesadzać z długością cyklu. Im będzie on dłuższy, tym większe ryzyko wypłukania koloru. Postawmy zatem na krótkie, maksymalnie godzinne pranie i gotowe! Nie dość, że oszczędzimy tym sposobem swoją odzież, to jeszcze zadbamy o nasze środowisko naturalne.