HornAndMore.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Certyfikaty kosmetyczne
Moda

Certyfikaty kosmetyczne – co warto wiedzieć

Certyfikaty kosmetyczne mają szerokie zastosowanie i oznaczają wiele rzeczy o pożądanym przez nas produkcie. Buteleczki kosmetyczne oznaczone różnorodnymi symbolami i znakami jakości mogą skłonić nas do zadawania pytań na temat zawartości i sposobu produkcji kosmetyku. Jakie certyfikaty możemy najczęściej spotkać w sklepach?

Co oznaczają certyfikaty kosmetyczne?

Certyfikaty kosmetyczne to dokumenty, które potwierdzają, że kupowany przez nas produkt stworzony został bez wykorzystania składników niezawierający sztucznych, odzwierzęcych, szkodliwych dla środowiska. Często zawiadamia też o tym, że produkt jest zdrowy dla naszego organizmu albo zawiera bezpieczny skład. Ponadto może oznaczać, że produkt został wyprodukowany zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu, czyli z poszanowaniem dla środowiska i kultur miejsc, w których wydobywane były jego składniki. Certyfikaty kosmetyczne rozpoznajemy dzięki charakterystycznym naklejkom bądź nadrukom umieszczanym na buteleczki kosmetyczne. Dzięki certyfikatowi możemy być pewni, że kupujemy produkt z bezpiecznym składem, wyprodukowany z poszanowaniem środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Wydawaniem certyfikatów zajmują się organizacje dbające o informowanie konsumenta o tym, jak „zielony” jest jego wybór często dzięki bardziej rygorystycznym metodom oceny niżeli producenta bądź te stosowane w regulacjach państwowych.

Kryteria oceny produktu

Mimo wszechstronności i różnorodności certyfikatów nie możemy kierować się tylko nimi w wyborze odpowiedniego dla siebie i środowiska produktu. Samodzielnie musimy między innymi ocenić to, co nie podlega ocenie przy wydawaniu certyfikatu. Warto śledzić strony i media społecznościowe firm, do których jesteśmy przyzwyczajeni, w poszukiwaniu treści, których nie chcemy wspierać. Producent udostępnia również szereg informacji, których pozyskaniem powinniśmy być zainteresowani, jeśli naszym celem jest etyczny wybór kosmetyków. Ponadto warto przyjrzeć się materiałowi i sposobie transportu i sprzedaży produktu. Jeśli ważne jest dla nas dobro planety, zdecydowanie odrzućmy opakowania aluminiowe. Butelka HDPE czy słoik PET wykorzystują mniej plastiku i są bardziej odpowiednie pod kątem przyszłego ich wykorzystania przez recykling.

Popularne certyfikaty kosmetyczne

Certyfikaty kosmetyczne wydawane są na podstawie szeregu kryteriów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • certyfikaty kosmetyczne fair trade

    Wydawane na podstawie oceny wpływu działalności przedsiębiorstwa na państwa, z których pozyskuje surowce i środowisko.

  • wegańskie certyfikaty kosmetyczne

    Oznaczają produkty, które posiadają w składzie jedynie składniki pochodzenia roślinnego.

  • certyfikaty kosmetyczne do oznaczania produktów nietestowanych na zwierzętach

    Wykorzystywane są do wyróżniania produktów, które nie wykorzystywały zwierząt w trakcie wdrażania i testowania kosmetyku

  • certyfikaty kosmetyczne dla produktu pochodzenia naturalnego i organicznego

    Oznaczają kosmetyki pozbawione sztucznych barwników czy szkodliwych dla skóry i zdrowia produktów pochodzenia sztucznego.