HornAndMore.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

e-papierosy
Poradnik

E-papierosy są szkodliwe! Jak można rzucić ich palenie?

E-papieros dla wielu osób stał się alternatywą dla tradycyjnego papierosa. Choć jest on bezpieczniejszy, wciąż zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia jak nikotyna, acetaldehyd, aceton, akroleina i formaldehyd. Nie ma co się okłamywać, ma on negatywny wpływ na zdrowie. Najlepiej więc przestać z niego korzystać. Jak jednak to zrobić?

Dlaczego e-papieros jest szkodliwy?

Kiedy prawie 20 lat temu e-papierosy weszły na rynek, dużo mówiono o tym, że są one mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne papierosy. To prawda. Wraz z upływem czasu zauważono jednak, że negatywny wpływ e-papierosów jest szczególnie widoczny u młodych palaczy, tj. przed 20 rokiem życia. Nie okazał się on także pomocny w rzucaniu palenia, jak obiecywano.

Jak działa e-papieros? Jego mechanizm polega na podgrzaniu płynu, który może zawierać takie substancje jak nikotyna, acetaldehyd, aceton, akroleina i formaldehyd. W efekcie przechodzi on w stan lotny i może być wydychany. Palenie e-papierosów może negatywnie odbijać się na układzie oddechowym i rozwoju mózgu (który trwa do 25 roku życia). Przyśpiesza także bicie serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi i zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych, co może prowadzić do udaru i zawału serca.

Jak rzucić palenie e-papierosów?

Decyzja o rzuceniu e-papierosów jest jak najbardziej słuszna. Jak to jednak zrobić?

  • Podejmij decyzję o walce z nałogiem. Wypisz na kartce, dlaczego chcesz to zrobić i wracaj do niej w chwilach zwątpienia.
  • Powiedz bliskim, że rzucasz palenie i poproś ich o wsparcie!
  • Pomyśl, czym możesz zająć się w chwilach, w których wcześniej zajmowałeś się paleniem. To bardzo ważne, aby znaleźć działania zastępcze, które odwrócą uwagę od myśli związanych z papierosami.
  • Sięgnij po środki, które pomogą Ci zmniejszyć głód nikotynowy. Mogą mieć one formę plastrów lub tabletek jak np. https://recigar.pl/
  • Nagradzaj się za każdy dzień przeżyty bez papierosa.
  • Pamiętaj, że palenie papierosów jest często reakcją na stres. Pomyśl o tym, jakie masz inne sposoby na to, aby szybko się uspokoić. Może warto zacząć korzystać z technik relaksacyjnych lub zająć się aktywnością fizyczną?

E-papieros cieszy się dużą popularnością. Faktycznie, jest to znacznie zdrowsza opcja. To jednak sprawia, że wiele osób zapomina o szkodliwości e-papierosów. Wbrew pozorom, wcale nie pomagają one rzucić palenia, a raczej podtrzymują nałóg. Wiele osób myśli o nich w kategorii zdrowych papierosów, co absolutnie nie jest prawdą! Podejrzewa się, że e-papierosy mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym także nowotworów.

Artykuł sponsorowany